دیابت یا بیماری قند بیماری بسیاری شایعی است. بسیاری از ایرانیان به این بیماری مزمن مبتلا هستند. خصوصیات این بیماری به گونه‌ای است که فرد مبتلا باید در طول زمان همیشه تحت مراقبت باشد و قطعا از درمان در منزل و زیر نظر بودن دائم توسط پزشکان هم سود خواهد برد.

در مورد بیماری دیابت ابتدا باید در مورد خود بیماری و چگونگی بوجود آمدنش اطلاعات داشته باشید تا بهتر بتوانید بیماری را کنترل کنید

بخشی از غذایی که می‌خوریم به گلوکز تبدیل می‌شود. این قند واحد تامین انرژی در بدن و منبع اصلی سوخت و ساز در بدن است.  بعد از هضم و جذب غذا، گلوکز به جریان خون وارد می‌شود، جایی که توسط سلولهای مختلف به عنوان منبع انرژی استفاده می‌شوند. برای آنکه گلوکز وارد سلول‌ها بشود باید انسولین وجود داشته باشد. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده یا همان پانکراس تولید می‌شود. زمانی که ما غذا می‌خوریم، لوزالمعده میزان مناسبی انسولین تولید می‌کند، که قند را از خون به داخل سلول‌ها حرکت می‌دهد.

میزان قند خون همیشه باید در حد طبیعی باشد تا بیماری ایجاد نکند. سئوالی که این‌جا برای هر فرد ایجاد می‌شود این است که آیا قند خون من طبیعی است؟ این سئوال ساده است، اما جواب به آن اصلا ساده نیست چون پاسخ این سؤال بستگی به شرایط هر فرد دارد. در کل قند خون بسیار بالا باعث ابتلا به بیماری دیابت می‌شود که یک بیماری بسیار مهم است. دیابت بیماری است که خود ممکن است موجب بیماری‌های متعددی شود مثل بیماری‌های قلبی و مغزی و چشمی و … برای همین هم بیمار دیابتی باید تحت نظر دائمی پزشکان باشد و برای همین مبتلایان به دیابت می‌توانند از خدمات درمان در منزل و ویزیت در منزل بسیار سود ببرند.

بیماری دیابت زمانی ایجاد می‌شود که پانکراس انسان نمی‌تواند مقدار هورمون لازم برای مصرف گلوکز را بسازد یا اینکه این هورمون نمی‌تواند در بدن آن‌طور که باید عمل کند. اسم این هورمون انسولین است. اگر عملکرد انسولین و چرخه سوزاندن و مصرف انسولین در بدن نامناسب باشد قند خون از کنترل خارج می‌شود و همین حالت باعث بروز ایجاد علائم و بیماری قند خون یا دیابت می‌شود.

برای اینکه بدانید قند خون شما در چه میزان است نیاز به انجام تست قند خون است که یا در آزمایشگاه انجام می‌شود یا در خانه. در خانه می‌توان این تست را توسط دستگاه گلوکومتر انجام داد اما باید دقت کرد که دقت انجام آزمایشات آزمایشگاهی بیشتر است و برای همین باید هر چند ماه یک بار آزمایش انجام دهید که خدمات درمان در منزل این کار را برای شما راحت کرده است و در خانه خودتان از شما آزمایش گرفته می‌شود. نتایجی که از این تست به دست می‌آید نشان می‌دهد که وضعیت قند شما چگونه است و در کل راهنمایی برای تعیین رژیم غذایی، ورزش و داروها خواهد بود که این کار توسط پزشک انجام خواهد شد. ویزیت پزشکی در منزل توسط پزشکی که از سوابق پزشکی شما مطلع است می‌تواند به کنترل و مدیریت بهتر دیابت شما کمک کند. همین طور درمان در منزل توسط پزشکان قدیمی و باتجربه هم قطعا در کنترل بهتر دیابت به شما کمک خواهد کرد.

عدد قند خون طبیعی در افراد دیابتی و غیر دیابتی:

در افراد غیر دیابتی عدد قند خون طبیعی باید بین 70 تا 100 mg/dl (میلی‌گرم بر دسی‌لیتر) باشد. بعد از هر وعده غذایی قند خون ممکن است تا ۱۴۰ mg/dl  هم بالا برود که معمولاً پس از 2 ساعت به حد عادی برمی‌گردد.

معیارهای تعریف دیابت براساس راهنماهای جهانی

معیارهای تشخیص دیابت: 4 گزینه

۱- FPG ≥126 mg / dL(قند خون ناشتای بالای ۱۲۵)

قند خون ناشتا که به عنوان قند خون بدون مصرف هیچ کالری برای ≥ 8 ساعت تعریف می‌شود

۲- PG ≥ 200 mg / dL (قند خون غیرناشتا)میزان قند خون ۲ ساعت پس از صرف گلوکز(قند خون بالای ۲۰۰ دو ساعت پس از مصرف یک بار محلول گلوکز حاوی معادل 75 گرم گلوکز بدون آب در آب )

۳-  A1C ≥6.5٪ (هموگلوبین ای وان سی بیشتر از ۶.۵٪ )

۴- قند خون غیرناشتا  ≥200 mg / dL

حتی اگر مبتلا به بیماری دیابت باشید هم می‌توانید به کمک پزشکان و پرستاران بیماریتان را کاملا بهبود ببخشید. دیابت برخلاف برخی ادعاها  تبلیغات درمان قطعی ندارد اما اگر بیماری به خوبی مدیریت شود، می‌توان از تاثیرات آن بر چشم‌ها، کلیه‌ها و اعصاب و قلب جلوگیری کرد.