براساس اعلام سازمان جهاني بهداشت 33 درصد بزرگسالان دنيا به فشار خون بالا مبتلا هستند كه البته اين ميزان با بالا رفتن سن، افزايش پیدا می‌کند.  از طرف دیگر سازمان بهداشت جهاني تخمين زده كه حداقل نيمي از بيماري‌هاي قلبي و عروقي ناشی از فشار خون بالا هستند. در کل فشار خون بالا شايعترين علت بروز نارسايي قلبي و سكته مغزي و ايجاد نارسايي كليوي است.

اما شاید مهمترین نکته در مورد بیماری فشار خون بالا این است که حدود يك سوم افراد مبتلا به فشار خون بالا از وجود این مشکل خود اطلاعي ندارند. ممکن است یک فرد بدون داشتن هيچ علامت و مشکلی سال هاي سال مبتلا به فشار خون بالا (هيپرتانسيون) باشد.

تشخیص فشار خون بالا سخت نیست و حتی خود فرد می‌تواند با چند بار اندازه گیری فشارخون خود متوجه شود که فشار خونش بالا است یا نه، اما پس از مشخص شدن فشار خون بالا فرد باید حتما زیر نظر پزشک باشد. به همین دلیل است که مبتلایان به فشارخون بالا می‌توانند از خدمات درمان در منزل و ویزیت پزشکی در خانه نهایت استفاده را ببرند و سلامت خود را تضمین کنند

فشار خون

فشار خون

عدد فشار خون بالا چقدر است؟

واقعیت این است که یک عدد مشخص را نمی‌توان به عنوان فشار خون مناسب برای همه افراد معرفی کرد و افراد مختلف کاملا سالم می‌توانند اعداد فشار خون متفاوت داشته باشند اما برای اینکه فشارخون بالا شمرده شود در افـراد بـالغ بزرگسال فشـارخون حداکثری (سيسـتولي) mmHg 140 یا بالاتر و فشارخون حداقلی(دياستولي) mmHg 90 پرفشاري خون محسوب مي‌شود. اگر فشار خون حداکثری فرد بین 120 تا 140 و فشار خون حداقلی او بین 80 تا 90 باشد فرد در استانه ابتلا به پرفشاری خون ارزیابی می‌شود. بیماران دچار پرفشاری خون براساس اعداد فشارخون خود در سه گروه مختلف جای می‌گیرند که این سه گروه را می‌توانید در این جدول ببینید (اینجا http://www.natap.org/2007/HIV/082307_02.htm))

البته فشار خون بايد به وسیله فرد ماهر و با دستگاه مناسب و در چند نوبت و در چند موقعيـت انـدازه گيـري شـود و سـپس بـراسـاس اعداد به دست آمده مشخص شود که بیماری پرفشاری خون وجود دارد یا نه.

علائم فشار خون بالا

خیلی از افراد بخصوص افرادی که به آن‌ها گفته شده فشار خون بالا دارند با هر سردرد یا سرگیجه فکر می‌کنند فشار خون آن‌ها بالا رفته است. اما نکته جالب در مورد فشار خون بالا این است كه مهمترين علامت پرفشاري خون، بي علامت بودن آن است. افراديكه مبتلا به فشار خون بالا هستند ممكن است دچار علائمي مثل سردرد، تاري و اختلال ديد، درد قفسه سينه، سرگيجه و تنگي نفس به هنگام فعاليت شوند اما همانطور که گفتیم فشارخون بالا عموما بی علامت است و تنهــا راهــي كــه مي‌تــوان بــه آن پــي بــرد، انــدازه گيــري فشــار خــون بوســيله دســتگاه فشــار ســنج اســت.

نکته مهم :

در صورت عدم درمان مناسب، در حدود 50 %بيماران مبتلا به پرفشاري خون در اثر بيماري عروق كرونر يـا نارسـايي قلبـي، حدود 33 % در اثر سكته مغزي و حدود 10 % تا15 % در اثر نارسايي كليه فوت مي‌كنند. اگرچه این بیماری‌ها سال‌ها پس از بروز بیماری فشار خون بالا اتفاق می‌افتند اما بی علامت بودن فشار خون دقیقا موردی است که توجه به آن باید افزایش یابد. یادمان باشد که با درمان مناسب و جـدي پرفشاری خون مي‌توان از بروز مرگ و میر و عوارض آن جلوگيري كرد.

ویزیت

ویزیت 24

پرفشاری خون را چطور درمان کنیم

شيوه‌هاي درمان فشار خون بالاي اوليه عبارت است از: درمان‌های مربوط به سبک زندگی و درمان‌های دارویی مراقبت‌ها و درمان‌هاي غير داروئي یعنی اگر فرد دچار چاقی است بهتر است وزن خودش را کاهش دهد. از طرف دیگر رعایت‌های غذایی هم بسیار مهم است و باید دقت کرد که در مصرف نمک حتما محدودیت قائل شویم. همین طور ترك سيگار و انجام فعالیت و ورزش منظم روزانه هم در كنتـــرل فشار خون بالا موثرهستند.

 درمان‌های دارويي: در خیلی از موارد لازم است براي تنظيم فشار خون بالا از دارونيز استفاده شود. داروهای لازم توسط پزشك تجويز مي‌شود ولی باید به طور منظم تحت نظر پزشک باشید و فشار خون خود را هم مرتب چک کنید.

درمان در منزل برای مبتلایان به پرفشاری خون

مبتلایان به پرفشاری خون و نیز افراد با سن بالای چهل سال، افراد با وزن بالا، دارای سابقه خانوادگی فشارخون، سیگاری‌ها و … باید به طور منظم فشارخون خود را اندازه گیری کنند و خوب است که به طور منظم تحت ویزیت پزشک قرار بگیرند. با اپلیکیشن ویزیت شما می‌توانید درخواست خدمات درمان در منزل و ویزیت در منزل داشته باشید و پزشک با چک کردن فشار خون شما همچنین معاینه سیستم قلبی و تنفسی شما را هم انجام می‌دهد و در صورتی که نیاز باشد برایتان درخواست انجام آزمایش می‌دهد. استفاده از خدمات درمان در منزل ویزیت مطمئن، به صرفه، و هوشمندانه است.